Bireysel Emeklilik Sistemi

Bireysel Emeklilik' te yeni dönem başladı, 500 TL ödeyen kişi için devlet 125 TL katkı ödemesi yapıyor. Yüzde 25 sadece buradan karınız oluyor. İlave olarak kar payı eklenecek. Üstelik eskisi gibi erken ayrılanların anaparasından kesinti yapılmayacak.

Geçmiş yıllarda erken ayrılanlardan kesilen vergi kesintileri ise geri ödeniyor. Allianz Sigorta 'dan bireysel emeklilik hesabı olupta erken ayrılanların devlet tarafından yapılan vergi kesintilerini geri alabilmeleri için izleyecekleri yol şöyledir. 4444546 ' yı arayıp öve 4 sonra 9 tuşuna basarak müşteri temsilcisine bağlanıp; stopaj geri aidesi için gerekli evrakları isteyeceksiniz. Mail olarak gelen evrakı doldurup aşağıdaki adrese kargolayacaksınız.

Büyük Mükellefler Vergi Dairesi Başkanlığı
Adres:
Büyükdere Caddesi No:116
Esentepe - Şişli
İSTANBUL
34394

Daha önceden bireysel emeklilikten ayrılanlardan yapılan stopaj vergisi kesintisi geri iade edilecek. Bu kesinti daha önce sistemden 10 yıldan önce ayrılanlardan ana para üzerinden yüzde 15 ' ti. Yeni bireysel emeklilik kanununa göre sistemden ayrılanlardan yapılacak kesinti ana para üzerinden değil paranın getirisi üzerinden olacak. Yasa yürürlüğe girince de geçmiş yıllarda sistemden ayrılan kişilere devlet tarafından yapılan stopaj kesintileri vergi dairelerinin aracılığıyla geri ödenecek. Yalnız burada dikkat edilmesi gereken durum yapılacak iade sadece anapara üzerinden yapılan kesinti olan yüzde 15 'tir. Yani getiri üzerinden yapılan kesinti geri iade edilmeyecek. Zaten mantıklı olan da budur. Geçmişte yapılan anapara üzerinden yapılan kesinti kişilerin bireysel emeklilik sistemine karşı olumsuz düşünmesine sebep oluyordu. Böylece büyük bir hata daha düzeltilmiş oldu.

Yeni uygulamayla kişinin ödediği prime devlet yüzde 25 katkı saeminden ise vazgeçilmiş oldu. Yani 200 TL ödeyen bir kişi için devlet te ayrı bir hesapta 50 TL emeklilik katkısı ödeyecek. Önceki muhasebe tarafından yapılan vergi iade sisteminden ise vazgeçilmiş oldu. Zaten çoğu şirket çalışanları asgari ücret üzerinden gösterdiği ve brüt maaşı bordrolara yansıtmadığı için çoğu vatandaşın pek işine yaramıyordu. Devlet tarafından bireysel emeklilik katılımcılarına yapılacak katkı başka bir hesapta izlenecek. Erken ayrılmalarda ise devlet tarafından yapılan katkı paylarını haketmek yıllara göre değişiklik gösterecek. Örneğin 3 yıldan önce sistemden ayrılmak isterseniz; yatırdığınız anaparadan bir kesinti söz konusu değil yalnız devletin sizin adınıza yatırdığı teşvikten faydalanamayacaksınız. Üç yıldan sonra çıkanlar devlet tarafından adınıza yatırılan tutarın yüzde 15 ini, Altı yıldan sonra ayrılanlar yüzde 35 'ini , 10 yıldan 56 yaşa kadar yüzde 60' ını , 56 yaşından sonra ayrılanlar ise tamamını hakedecekler.

Vergi kesinti iadesi için başvurular için bir yıl süre tanındı ; 29 Ağustos 2013 tarihine kadar başvuruda bulunabilirsiniz. İadeler bu ay ağustos sonundan itibaren yapılmaya başlayacak.

Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir?

Bireysel emeklilik sistemi, çalışma döneminizde maaşınızın bir kısmını biriktirdiğiniz, emeklilik döneminde ise yaptığınız birikimlerin meyvesini topladığınız güzel bir yatırım merkezidir.

Gözlemlerimde insanların yüzde 80'inde gelecekten endişe duygusunun varolduğunu gördüm. Bu duygu aldığımız her nefesin ve yaşadığımız her anın ne derece değerli olduğunu unutturan bir duygudur. Gelecekten endişe duymamak için kendimizi güvende hissetmemiz gerekir. İşte Bireysel Emeklilik sistemi tam olarak bunu sağlar. Yarın için kaygılanmadan mutlu bir gelecek kurmamıza katkıda bulunur. Ailemizin daha kaliteli bir yaşam geçirmesine yardımcı olur. Birikimlerimizin mevcut olan en güvenli yatırım aracında tutulmasını ve değer kazanmasını sağlar...

Avantajları :

Bireysel emeklilik sistemine 300 TL yatırıyorsanız bunun yüzde 25 'i, yani ortalama 75 TL her ay sizin adınıza ayrı bir hesapta devlet tarafından yatırılacak.

Bize en çok sorulan soru '' Şirket batarsa bizim paramız ne olacak ? '' sorusudur. Bireysel emeklilik; Hazine Müsteşarlığı güvencesinden dolayı en güvenilir yatırım aracıdır. Bankalardaki mevduatınız belli bir limite kadar garanti altındadır. Ama bireysel emeklilik sistemindeki paranızın tamamı devlet güvencesi altındadır. Bırakın şirketi ülke batsa dahi paranızı bir şekilde tahsil edersiniz.

Ayrıca bankadaki paranıza, gayrimenkullerinize, araçlarınıza haciz konulabilir ama bireysel emeklilik fonlarındaki paranız asla haczedilemez, icraya konu olamaz. Bu devletimizin teşvik amaçlı sunduğu avantajlardandır.

Fon getirilerinden gelir vergisi alınmadığından dolayı diğer yatırım araçlarına göre avantajlıdır.

Önemli noktalarından biri uzun vadeli bir yatırım aracı olmasıdır. Bu sisteme kaydolanlar birkaç yıl sonra çıkmayı düşünmemelidir.


Bireysel Emekliliğe Nasıl Başvurabilirim :


18 yaşını doldurmuş herkes Bireysel Emeklilik sistemine başvurabilir ve şimdiden yatırımlarına başlayabilir.
Bireysel Emeklilik yaptırmaya karar verdiğiniz anda acentemize gelmeniz yeterli olacaktır. Ya da
aradığınız zaman size yönlendirdiğimiz arkadaşımız size en uygun teklifi hazırlayacaktır. Teklife onay
verildiği anda Allianz formu değerlendirerek emeklilik sözleşmenizi oluşturacaktır.

Katkı Payı Nedir?

Katkı payı, emekliliğiniz için her ay düzenli olarak yatırdığınız birikimlerdir. Eğer isterseniz ödemeye
ara verebilirsiniz. Bazen 300 TL, bazen 3000 TL yatırabilirsiniz. Ödemeler konusunda esnek bir sistemdir. Ne kadar çok yatırırsanız o kadar çok emekli maaşı alırsınız. Bunun yanında da az yatırdınız diye size ceza uygulamaz. Ancak emekliliğinizi hak edebilmek için 10 yılda 12 aydan 120 adet ödeme yapmanız gerekmektedir. Yani ödemediğiniz zamandaki parayıda tamamlamanız gerekmektedir. Tamamlamasanzı bile toplu olarak dilediğiniz zamanda paranızı geri alabilirsiniz. Ama sistemden erken ayrılmak zararınıza olabilir. Bunu uızman biriyle değerlendirmelisiniz. Çünkü 10 yıldan önce ayrılmalardan yüzde 15 stopaj vergisi, 10 yıldan sonra ve emeklilik öncesi ayrılmalardan yüzde 10 stopaj vergisi alınır. Bu dezavantaj gibi görülsede ödeme esnasında vergi avantajından yararlanıyorsanız bu sizin için kayıp sayılmaz. Çünkü bu kesilen vergiyi siz ödemeleriniz esnasında zaten baştan peşin olarak devletten almıştınız. Emeklilik öncesi ayrılmaları devlet teşvik etmediği için verdiğini geri alır. Emekliliği beklerseniz ise vergi devletin verdiği teşvike göre yok denecek kadar azdır.

Eğer dilerseniz ara ödemeler yaparak emeklilik döneminizde seçtiğiniz yatırımın üstünde para
alabilirsiniz.

Kaç yaşında başlarsanız başlayın en az 56 yaşında emekli olabilirsiniz. Bunun yanında 55 yaşında sisteme giren bir kişi ise 65 yaşında emekli olabilecektir. 1 yıl ödeyeyim emekli olayım şeklindeki yaklaşım biz Türklere özgü olup imkansızdır...))

En sık sorulan sorulardan biri ise '' Kaç para alırım yada ne kadar maaş alırım ? '' sorusudur. Bunu kimse bilemez ama yaklaşık olarak kar payı ve enflasyon getirilerine göre tahmini bir yaklaşım sunulabilir. Aşağıdaki rakamlarda tahmini olarak hesaplanmıştır ama size en azından emeklilik döneminde elinize geçecek rakam hakkında bir fikir verebilir.

Plan Yaş Başlangıç Toplu Ödeme Aylık Katkı Payı Net Birikim Maaş

Çilek 35 0 85 40,000 TL 216 TL

Kiraz 35 0 170 81,664 TL 437 TL

Nar 35 0 340 164,995 TL 882 TL

Nar 35 3400 170 94,585 TL 506 TL

Not: Bu değerler enflasyona göre değişiklik gösterebilir...