Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı

ADR Tehlikeli Madde Güvenliği Danışmanlığı Antalya Denizli İzmir İstanbul

Tel 0242 229 4145 / 0532 315 5452 Antalya, Denizli, İstanbul, İzmir veya tüm Türkiye ' de ADR Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı hizmeti verebilmekteyiz. Firma yetkililerimizden ADR Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı İbrahim Cansever ' den konu ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

Antalya, Denizli, İzmir ve tüm Türkiye 'de ADR Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanına ihtiyacınız varsa bizimle irtibata geçiniz.

TMGD Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlarının üstlendiği görev, Türkiye Cumhuriyeti’nin yapmış olduğu uluslar arası anlaşmalar ve alakalı mevzuat hükümleri çerçevesinde, tehlikeli madde taşımacılığı yapan firmaların yaptığı işlemleri tabiata ve insanlara zarar vermeyecek şekilde ve güvenli bir yolla yapmaları için işletmelere danışmanlık yapmaktır.
Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı Hakkında Tebliğ çerçevesinde eğitimler, Ulaştırma Bakanlığı tarafından yetki verilen tehlikeli madde güvenlik danışmanı eğiticileri tarafından, tehlikeli maddelerin taşınması hakkındaki yürürlükteki mevzuat, ülkemizin taraf olduğu uluslararası anlaşma ve sözleşmeler ile AB müktesebatı düzenlemeleri baz alınarak yapılmaktadır.
Tehlikeli madde taşıma işinde faaliyet gösteren; gönderen, paketleyen, yükleyen, dolduran ve boşaltan firmalar ve taşımacılık işletmeleri en az bir adet “Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı” (TMGD) sertifikasına sahip danışman çalıştırması yada Ulaştırma Bakanlığının yetki verdiği tehlikeli madde güvenlik danışmanlarından birinden hizmet alması gerekmektedir.
Antalya, Denizli, İzmir ve tüm Türkiye 'de ADR Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanına ihtiyacınız varsa bizimle irtibata geçiniz. Haziran 2015 ten itibaren işletmelerin bakanlığa çalıştıkları Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanını bakanlığa bildirmeleri gerekmektedir. ADR Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı ile ilgili firmamıza ulaşmak için tıklayınız
Türkiye ' de ADR Uygulamaları başlıyor: Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı (DGSA)

Ülkemiz, 2007 yılında ADR (Tehlikeli Madde Taşımacılığı) mevzuatına uyacak biçimde revizyona sokulan Tehlikeli Maddelerin Karayolu ile Taşınması Hakkında Yönetmelik ile beraber uygulamaya başladığı ADR uygulamalarına , Haziran ayı sonu itibariyle hız verilecek. Sektör bu sebepten ötürü oldukça hareketli. Bir yanda Haziran sonu itibariyle tehlikeli madde güvenlik danışmanı görevlendirmesi gereken firmalar, diğer yanda sektörün ilklerinden olup daha fazla deneyim kazanmaya çalışan tehlikeli madde güvenlik danışmanları , bir diğer yanda ise güvenlik danışmanı yetiştirip belgelendirilmelerine katkıda bulunmak isteyen eğitim kurumları bulunmakta. Şimdi öncelikle söz konusu yasalar ile beraber, tehlikeli madde güvenlik danışmanı adayları ve tehlikeli madde güvenlik danışmanı eğitimi verecek olan eğitim kurumları hakkında konuşalım.

50 BİN DANIŞMANA İHTİYAÇ VAR

Öncelikle şunu bildirmek gerekli ki Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı bu kapsamda oldukça ciddi davranıyor ve hedefinden en küçük taviz vermiyor. Önüne gelen her şahıs bu eğitimi veremeyecek ve de danışman olamayacak. İş güvenliği uzmanlarında yaşanan belge sahibi olmayan şahısların risk analizi hazırladığını hatırlıyoruz. Bu durum bu uygulamada yaşanması söz konusu değil çünkü belgelerin bakanlığa ibraz edilmesi gerekiyor. Bu konu oldukça ciddi çünkü insan hayatı söz konusu. Son dönemlerde tehlikeli madde kazalarından kaybolan canları hepimiz hatırlarız. Böyle kazaların önüne geçilebilmesinin önemli noktalarından biri Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı ; kısaltılmış ismi ile TMGD ya da yurt dışında tanımlanan kısaltılmış ismi ile DGSA. Bundan sonra TMGD'ler firmalara tehlikeli madde taşımacılığı konusunda sürekli eğitim vererek bu konuya rehberlik edecekler. Yapılan araştırmalar sonucunda Türkiye’nin ilk aşamada 50 Bin TMGD istihdam ettirmesi gerektiğini biliyoruz.
Yasaya göre Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı olmak için gerekli önşart en az 4 yıllık lisans mezunu olmak. Lisans mezuniyetinde ise bölüm şartı aranmamış. Yani işletme mezunu da mühendislik mezunu da isterse v e gerekli şartları tamamlarsa Tehlikeli MAdde Güvenlik Danışmanı olabilecek. Bir diğer örnek olarak ingilizce bölümü mezunu da TMGD ( Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı) olabilir, rehberlik bölümü mezunu da. Bu seçimin olumlu olduğu bir gerçek çünkü tehlikeli madde güvenlik danışmanı olacak şahısların danışmanlık yapacakları şirketlerin farklı sektörlerden olduğu bir gerçek.

tehlikeli_madde_guvenlik_danismanligi.jpg

TMGD ADAYLARI 49 SAATLİK EĞİTİM ALACAK

Tebliğde önem taşıyan maddelerden biri de, tehlikeli madde güvenlik danışman adaylarının eğitim kurumlarında 49 saatlik eğitime tabi olacak olmaları. ADR mevzuatınına hakim olanlar, mevzuat kurallarının EK-A ve EK-B olmak üzere iki ciltlik, 9 adetbölümden ve toplamda yaklaşık 1500 sayfadan oluşan ADR isimli kitapları hatırlayacaktır. Bu 9 adet bölüm çok teknik ve farklı uzmanlık alanlarını kapsayan çok miktarda bölümden meydana gelir. Bu sebeple eğitim, her herhangi bir lisans bölümünü tamamlamış olan ve yaşamında ilk defa bu sınav sebebi ile ADR ile tanışan kişiler için zorlu olabilir. Eğitim, tamamen ADR mevzuatı yükümlülüklerinin nasıl kullanılacağının ve alakalı bölüm içeriklerinin yasalara göre nasıl uygulanması gerektiğinin detaylı şekilde anlatılmasını sağlıyor. Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı adayları bu eğitim vesilesi ile, tehlikeli madde taşımacılığı taraflarının (depolayan, paketleme yapan, taşıyan vd.) sorumluluk sınırlarının ne olduğu, tehlikeli madde taşıyacak olan araçların yapım kriterlerinin nasıl olması, hangi tür donanıma sahip olması gerektiğine kadar bir çok kapsamlı bilgi sahibi olur.
YETKİN EĞİTİCİ BULMAKTA ZORLANILIYOR

Tebliğin önemli noktalarından sonra uygulamada, tehlikeli madde güvenlik danışmanı eğitimi veren kurumların en çok zorlandığı nokta eğitici bulma zorluğu. Türkiye'de TMGD eğiticisi sayısı şu an oldukça az. Buda yeni kurum açmak isteyenleri en çok zorlayan nokta. Tehlikeli MAdde Güvenlik Taşımacılığı oldukça yeni bi uygulama olduğu için eğitimci bulmakta oldukça zor. Gerek eğitimciler, gerek tehlikeli madde güvenlik danışmanları gerekse de firmlara bu uygulamaları henüz yeni yeni öğreniyor. Uzun yıllar deneyime sahip olan çok az sayıda eğitici , danışman yada firma mevcut.
Eğitim kuruluşları ile alakalı önemli sorunlardan biri ise, tehlike madde güvenlik danışmanlığı eğitimi vereceklerin halihazırda SRC ve SRC5 eğitimlerini verebilmek için gerekli yetki belgelerine de mevcutta bulundurmaları gerekiyor. Eğitim kurumu tehlikeli madde güvenlik danışmanı yetiştirebilmesi için yük ve eşya taşımacılığında gerekli olan SRC ve aynı zamanda ADR (SRC5) belge ve eğitimlerinide verebilmesi gerekiyor.
Hangi firmalar Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı istihdam etmek zorunda?
Tehlikeli Madde güvenlik taşımacılığı kapsamında bulunan firma bir yıl içinde net olarak 50 Ton ve üzerindeki meblağlarda işlem yapan, paketleyen, gönderen, yükleme yapan, dolduran ve boşaltan olarak işlem yapan firmalar ve yekünde araç taşıma kapasitesi 50 ton ve üzeri olan taşımacılık firmaları ve tebliğin b fıkrası uyarınca taşınan miktar ne olursa olsun ADR bölüm 1.1.3.6.3 kısmındaki tabloda bulunan ve sıfır taşıma kategorisinde bulunan tehlikeli maddeleri taşıyan, taşıma sürecinde bulunan, bu maddeler ile iştigal eden, paketleyen, gönderen, yükleme yapan, dolduran tüm firmalar veya işletmeler tehlikeli madde güvenlik danışmanı bulundurmak veya bakanlığa çalıştığı, danışmanlık aldığı tehlikeli madde güvenlik danışmanınn belgesini ibraz etmek zorundadır.