Yat Sigortaları

Allianz Sigorta olarak, tekne sigortalarında tüm dünyada lideriz. 100 yılı aşkın süredir deneyimlerimiz ve uzmanlığımızla yatları güvence altına alıyoruz. En güzel örneklerden biride filmlere konu olan Titanic gemisi Allianz Sigorta tarafından sigortalanmıştır.

Allianz Sigorta, diğer sektörlerde olduğu gibi denizde de farklılık yaratarak siz denizcilerimize güvenli ve huzurlu bir yolculuk geçirebilmeniz için en kapsamlı yat sigortasını yarattı.Allianz yat sigortası teknenizi; yangın, infilak, fırtına, yıldırım, deprem, geminin alabora olması ( devrilmesi ), karaya oturması, batma, çarpma, karada ve denizde olduğu sırada zor kullanılarak meydana gelen hırsızlıklara karşı güvence altına alıyor.

Ayrıntılı olarak baktığımızda tekne sigortası;

1) Yatın, denize indirilmesi ya da yerine çekilmesi sırasında meydana gelebilecek hasarları

2) Yatın, yatla aynı adı taşıyan servis botunun çalınmasını

3) Teknenin kullanılması sırasında 3.şahıslara gelebilecek zararları

4) Kurtarma, yardım ve dava masraflarını

5) Tekne ve makinadaki gizli kusur, şaftların kırılması ve ya kazanların patlaması sonucu meydana gelebilecek hasarları

6) Yatın; limana, rıhtıma, şamandıraya, denizdeki kablolar gibi sabit veya hareketli cisimlere verebileceği zararları teminat altına alıyor...

Ayrıca Mart 2011 yılı itibariyle yat sigortasına ek teminatlar eklenmiştir. Bunlar ;

1) Ferdi Kaza Ek Teminatı
2) Çevre Kirliliği Ek Teminatı
3) Kişisel Eşyalar Ek Teminatı
4) Elektronik Cihaz Ek Teminatı
5) Çekme & Kurtarma Ek Teminatı

Allianz Yat Sigortasının en önemli farklılığı ise; 3. şahısa gelebilecek zararlardır. Bir kaza anında ödeyeceğiniz tazminat yatınızın sigorta bedelinin iki katı hatta daha fazlası olabilir. Örneğin; 1 milyon euro' luk bir teknemiz var. Diğer sigorta şirketleri tekne değerinde 3. şahıs bedeli verirken Allianz Sigorta 3. şahısa 2 milyon euro yada daha fazla teminat vermektedir.

Merak edilen bir kaç soru ve cevapları:

1) Teknemi oldukça güvenli bir marinada tutuyorum, yinede sigorta yaptırmam gerekli mi?

Tekne Sigortaları hem deniz hem karadaki riskleri kapsamaktadır. Herhangi bir marinada bulunan bir tekne de birçok tehlikeyle karşı karşıyadır. Örneğin, aynı marinada bulunan farklı bir teknede meydana gelebilecek bir yangın sizin teknenize de zarar verebilir. Dolayısıyla marina ne kadar güvende olursa olsun sigortanızı yaptırmanızı öneriyoruz.

2) Teknem benim adıma kayıtlı ama çoğu zaman eşim, çocuğum veya kaptan kullanıyor. Böyle durumda sigorta teminatı geçerli midir?

Sizin dışınızda, tekne kullanımına yetkin biri tarafından kullanıldığı sigorta poliçesinde belirtilirse sigorta teminatı geçerliliğini sürdürür.

3) Bazen teknemi kiraya veriyorum, bu durumda yaptırdığım poliçe geçerli olur mu?

Teknenizi hangi şartlarda kiraya verdiğinizi sigorta şirketine bildirmeniz durumunda yapılacak değerlendirme sonucunda teminat sağlanabilir.

Teknenizle mavi sularda özgürlüğün keyfini sürerken Allianz Yat Sigortasıyla hem karada hem denizde güvenli ellerde olmanın keyfini sürün.

Allianz Cansever Sigorta olarak güvenli yolculuklar dileriz...

Diğer ayrıntılar:

Yat sigortaları ; ayrıntılı ve teknik bir konudur. Bu konuda daha optimal bir çözüm olarak ülkemizde, İngiliz sigorta uzmanlarının geliştirmiş olduğu (Institute Yacht Clauses) teminat sistemi kullanılmaktadır.
Bu poliçemizde yatınızın denizde ve çekildiği yerde başına gelebilecek türlü risklere veyahut çekildiği yerden çekilirken yada indirilirken, denizden gelebilecek tehlikelere karşı yatınızı teminat altına almaktayız. Ayrıca poliçelerimiz; korsanlık, yıldırım, yangınlar, depremler, uçak veya planör gibi hava araçlarının çarpması, yanardağ patlamaları, fırtınalar, karaya oturması, çarpma ve çatma gibi umulmadık riskleride teminat altına alıp sizin içinizin rahat olmasını sağlamaktadır.
Ayrıyeten karşı karşıya kalacağınız davalarda savunma için avukatlık ve mahkeme masraflarınızda şirketimizin ön onayı alınırsa teminata dahildir.

Buna ilaveten yatınızın ekipmanları, donanımları, dıştan takma bile olsa motorlar dahil olmak üzere bütün parçaları; çekme yerinde, kıyıda, denizde, tamir atölyesinde yada depoda bahsettiğimiz herhangi bir tehlike altında kalırsa poliçemiz bunu ödemektedir.

Yat sigortanız; kaza durumunda yatınızın çarptığı tekne ve çarptığınız teknenin üstünde bulunanan mallara verdiği zararları yani üçüncü şahıslara olan sorumluluklarınızı da kapsamaktadır.
Talihsiz bir çatma olayı sonucu alacağınız tazminat ödemesi yatınızın maliyetinin birkaç katına kadar çıkabilmektedir.

Enkaz kaldırılması için gerekli masraflar sizin bir sorumluluğunuz olmadığı takdirde yine poliçemizin teminatları arasındadır.

Yatınızın adını taşıyan servis botları, makinaları, yatınızla beraber alınıp satılması zorunluluk olan donanımları teminata dahil olabilmesi için poliçenize yazılmak zorundadır. Kumanya, olta, dalış malzemesi gibi şeyler ve yatınızın ismini taşımayan servis botları ise poliçeye yazılamaz.

Antalya yada tüm Türkiye ' de Alliazn Cansever Sigorta olarak en uygun ve kapsamlı sigortayı sizin yerinize araştırıyoruz. Ayrıntılı bilgi için bizi arayınız ve bu sayfayı arkadaşlarınızla paylaşınız...